Budujte zpětné odkazy a podpořte své SEO

SEO přináší e-shopu každý den nové návštěvníky a zákazníky z organického vyhledávání. Přinášíme návod na budování jedné z nejdůležitějších částí, zpětných odkazů.

Linkbuilding zpětné odkazy

Marketing e-shopu lze postavit primárně na přímé reklamě typu AdWords, Sklik, Facebook a další, nebo nepřímou cestou ve formě SEO. Její výhodou jsou nižší náklady na oslovení zákazníka oproti PPC při dlouhodobém zaměření. SEO se ještě dále dělí, přičemž v tomto článku se budeme zabývat vytvářením zpětných odkazů.

Zpětné odkazy fungují na principu doporučení. Pokud některý web odkáže na ten váš, v podstatě vyhledávačům říká, že se na vašich stránkách nachází zajímavý obsah. Čím více kvalitních doporučení, tím více návštěvníků a potenciálních zákazníků.

Rozdíl mezi více a méně optimalizovaným webem si můžeme ukázat na následujícím příkladu. Hledáme na Googlu spojení „dřevěné hračky“.

Dřevěné hračky ukázka vyhledávání

Stránky woodyland.eu jsou zobrazeny výše, než drevene-hracky.cz, které slovnímu spojení odpovídají více. Je to tím, že woodyland.eu je z pohledu Googlu je více optimalizovaný, odkazují na něj kvalitnější weby. Rozdíl je ještě více zřetelný dále ve výsledcích, například web tradicni-drevene-hracky.cz je umístěný až na 7 stránce.

Pravidla pro budování zpětných odkazů

Budování SEO a zpětných odkazů je dlouhodobá záležitost, která vyžaduje pravidelnou péči. Což je značná nevýhoda oproti přímé reklamě, neboť tam jsou první výsledky viditelné v řádu dnů. Na druhou stranu, pokud se dělá poctivě, SEO z dlouhodobého hlediska snižuje náklady na získání zákazníka oproti přímé reklamě.

Odkazy se SEO hodnotou a bez hodnoty

Ne všechny odkazy mají pro váš eshop stejnou hodnotu. Je-li v odkazu atribut „nofollow“, pak se tímto odkazem hodnocení vašich stránek neovlivní. Typickým příkladem jsou linky z Facebooku, Twitteru, z komentářů na blogu či fóra. Mohou zaujmout čtenáře, díky čemuž získáte nové návštěvníky, ale SEO většinou nezlepší.

Odkaz, který ovlivňuje hodnotu SEO, může vypadat například takto:

odkaz_1

Naopak odkaz, který hodnotu SEO neovlivní, může vypadat takto:

odkaz_2

Každý odkaz má jinou váhu

Rozhodně neplatí pravidlo, že čím více odkazů, tím lépe pro web.

  • Váha odkazu je vyšší, pokud pochází z ověřeného webu. Přímý odkaz například z Novinky.cz má mnohonásobně vyšší váhu, než odkaz z málo navštěvovaného blogu.
  • Kvalita odkazu roste s relevancí zdroje a popisku odkazu. Pokud na váš eshop s elektronikou odkazuje text „kvalitní elektronika za super ceny“, má to vyšší váhu, než odkaz s popisem „klikněte zde“.
  • První odkaz z domény má vždy vyšší váhu, než ty následující.
  • Stránka, která sdružuje velké množství odkazů, má z hlediska SEO nižší hodnotu.

Zvláště k poslednímu bodu se ještě váže důležité pravidlo. Nenakupujte zpětné odkazy. Jejich přínos pro SEO je kvůli vysokému počtu odkazování nulový a vyhledávače naopak mohou vaše stránky penalizovat za snahu o manipulaci hodnocení.

Získávat kvalitní odkazy z důvěryhodných zdrojů vyžaduje úsilí. Zkratky v dnešní době příliš nefungují, mnohem přínosnější je vytvořit strategii.

4 způsoby budování zpětných odkazů

Pro inspiraci ukážeme si 4 možnosti, jak získat kvalitní zpětné odkazy. Ideální je stanovit si cíl a následně každé 3 měsíce analyzovat průběžné výsledky.

1) Vytvářejte obsah, který lidé budou sdílet

Prakticky nejúčinnější formou budování zpětných odkazů je vytváření kvalitního obsahu. Může jít o články, videa i fotografie. Během posledních týdnů jde například o reklamu Kofoly se šišlajícím psem Štefanem. O kampaň se díky nápaditosti začala zajímat média, díky čemuž získal jeden z klipů za 3 týdny přes 1.500.000 shlédnutí na YouTube.

Počtem shlédnutí videa se samozřejmě SEO samo o sobě nezvýší, ale čím více lidí o produktu ví, tím je vyšší pravděpodobnost, že na vaše stránky budou odkazovat. Což se děje i v případě Kofoly.

2) Oslovte blogery

Populární cestou k získání zpětných odkazů je oslovení blogerů. Možnosti existují v podstatě dvě. První spočívá v tom, že si naleznete několik relevantních blogů, začnete je sledovat a reagovat na publikovaná díla. Po určité době blogera informujete o vašem produktu, pošlete mu ukázku a požádáte ho o recenzi.

Druhá možnost je jednodušší, ale také nákladnější. Existuje web Placla.cz, který sdružuje blogery publikující PR články. Stačí se tam zaregistrovat, nabít peněženku a můžete zadat články.

placla

3) Domluvte se s dodavatelem

Velmi jednoduchý a efektivní způsob k získání zpětných odkazů je požádat dodavatele, aby zveřejnili na svých stránkách odkaz na vaši prezentaci jako prodejce. Takto můžete v závislosti na sortimentu získat mnoho relevantních a kvalitních zpětných odkazů. Ukázka pochází z webu Palme.cz

prodejci

4) Publikujte PR články

Reklamními články na sebe upozorníte a zároveň získáte odkazy ze zajímavých a vysoce hodnocených webů. Můžete rovněž inzerovat v tištěných periodikách, čímž SEO pochopitelně přímo neovlivníte, ale opět inspirujete další lidi k odkazování na vaše stránky.

Závěr

Budování kvalitních odkazů je základem každého eshopu, který se chce dlouhodobě udržet na trhu. Věnujte linkbuldingu několik hodin každý týden a postupně vybudujete silnou doménu, která vám bude generovat nové návštěvy každý den.

Článek byl vytvořen pro Shopsys.cz

Leave a Reply

Naše adresa

Napište nám