Jak vybrat byznys model pro váš e-shop

E-shop není jen o prodeji naskladněného zboží koncovým zákazníkům. Možností existuje mnoho a konkrétní volba ovlivní vaše náklady i hospodářské výsledky. Představíme možné byznys modely e-shopu a pomůžeme vám vybrat ten pravý pomocí 4 otázek.

Jak vybrat byznys model pro váš e-shop

1. Komu chci prodávat

Existují dva nejčastější typy e-shopů dle jejich zákazníků. Prvním je B2B, tedy Business-to-Business, neboli prodej firmám. Velkou výhodou B2B je vyšší objem zboží v rámci jedné objednávky a v ideálním případě i dlouhodobé vazby, díky kterým se objednávky opakují. Nevýhodou je nižší počet zákazníků a tlak na cenu. Typickým příkladem B2B e-shopu je OfficeDepot.cz od Shopsys.cz dodávající kancelářské vybavení.

office_depot

Druhým typem e-shopu je B2C, Business-to-Consumer, což je přesně ten typ obchodu, který si většina lidí vybaví pod pojmem názvem „e-shop“. Některé projekty poté kombinují B2C s B2B, takže umožňují dodávky koncovým spotřebitelům i firmám. Zvlášť rozšířené je to u elektroniky.

Pro doplnění existují ještě další specifické modely jako B2A, B2E, B2G a další.

2.Jaký typ produktů chci prodávat

Jádro online prodeje tvoří fyzické zboží. Ať už jde o oděvy, elektroniku, hračky, šperky či cokoli jiného, jde o nejvíce populární typ zboží, který však s sebou přináší nevýhody. Zboží se musí skladovat a odesílat, po cestě se může rozbít. V neposlední řadě na něj také většinou vztahuje 14denní lhůta pro odstoupení od smlouvy. U tradičních produktů je navíc poměrně silná konkurence.

Digitální zboží tvoří zajímavou alternativu oproti fyzickému. Odpadá značná část nákladu na skladování a zasílání, nemusíte tvořit zásoby. Celková kapitálová náročnost na začátek byznysu je relativně nízká, hlavním problémem je pirátství. Průkopníkem v této oblasti je Steam a jeho prodej online her, v České republice se poměrně zajímavě rozjel trh s elektronickými knihami. Ukázka pochází z Databook.cz

databook

Poslední možností jsou služby. Trh se v tomto směru teprve rozvíjí, nicméně již nyní lze najít speciální stránky, na kterých si můžete objednat úpravu fotografií, vytvoření webu, napsání článku, SEO, konzultace nebo třeba úklid domácnosti. V naší zemi již existují weby na prodej služeb jako Easytask.cz, Stovkomat.cz, popřípadě Naslouchamti.cz, které nabízí prodej volného času. Ukázka pochází ze Stovkomat.cz

stovkomat

Nevýhodou služeb je, že se poměrně často váží k jedné konkrétní osobě. Jejich prodej je omezený dostupností daného člověka.

3. Jak chci produkt vytvořit

Zboží, které budete prodávat, můžete sami vyrobit. Přestože se tímto způsobem limitují možnosti nabídky, pro některé eshopisty jde o správnou volbu. Zvláště, pokud se zaměřujete na výrobu produktů s unikátní hodnotou. Touto cestou se vydal e-shop Romantlusty.cz nebo také Mixit.cz.

mixit

Alternativou k vlastní produkci je výroba na míru. Produkt vytvoříte vy, ale výrobu pro vás zajistí partner z České republiky či zahraničí. Tímto způsobem mohou vznikat například parfémy, potravinářské či jiné výrobky, u nichž je potřeba specifických standardů, vybavení, kapacit či know-how.

Nabízené produkty můžete také nakoupit od velkoobchodu, což je tradiční model. Jeho výhodou je především skutečnost, že pořizované produkty jsou již ve většině případů lidem známé a lze jich nakoupit i menší množství. Nevýhodou je konkurence prodávající totožné výrobky.

Posledním možným modelem je dropshipping, při kterém prodáváte výrobky, jež reálně nevlastníte. Uskutečněné objednávky přeposíláte dropship partnerům, kteří je následně vyřizují. Můžete tak nabízet širokou škálu sortimentu, aniž byste je museli reálně skladovat.

4. Jak budu konkurovat

V době srovnávače Heureka.cz se jako nejlepší možnost může zdát konkurence cenou. Tato strategie však postupem času vede k cenovým válkám, ve kterých zpravidla vítězí ti největší. Mohou nakupovat ve větším množství za lepších podmínek a v případě potřeby stlačit marži na minimum.

Pro malé a střední e-shopy začíná být trendem konkurence kvalitou. Zákazníci v určitých segmentech začínají preferovat kvalitní výrobky s delší životností.

Další z možností je selekce. Není nutné nabízet širokou škálu produktů, můžete se speciálně zaměřit na úzkou cílovou skupinu nebo ty nejoblíbenější produkty, přičemž si zároveň u jejich dodavatelů dojednáte výhodnější podmínky. Příkladem specializovaného e-shopu je Gentlemanstore.cz

gentlemanstore

Vhodnou volbou je také poskytnout zákazníkům přidanou hodnotu ve formě detailního popisu produktů, 3D fotografií, návodů či výukových programů. Takový obsah zvyšuje důvěryhodnost vašeho e-shopu a zároveň má pozitivní efekt na SEO.

Konkurovat lze také šíří služeb. Buďte příjemní a milí na zákazníky a nabídněte jim něco, co u konkurence nenaleznou. Inspirovat se můžete v článku Poděkujte svým zákazníkům a budujte loajalitu.

Závěr

Odpovědí na uvedené 4 body získáte jasnější představu o svém byznys modelu. Trendem je v některých částech kombinovat, zejména u původu zboží. Hlavní produkt můžete nechat vyrábět na míru, ale zároveň nabízet i alternativy prostřednictvím nákupu od velkodistributora či dropshippingu.

Pokud se již rozhodnete pro tvorbu vlastního produktu, rozhodně nepřehlédněte detailní 16stupňový manuál pro vyhodnocení vašeho produktového záměru.

Článek byl vytvořen pro Shopsys.cz

Leave a Reply

Naše adresa

Napište nám