Jak vytvořit úspěšný YouTube kanál pro váš e-shop

Každý měsíc na YouTube zavítá přes 4,6 milionů Čechů a stovky milionů lidí na celém světě. Denně pak lidé sledují vložená videa z tohoto kanálu přímo na Facebooku či webových stránkách. Ukážeme, jak založit úspěšný a optimalizovaný YouTube kanál pro váš e-shop.

YouTube

Založení kanálu

Pro vznik kanálu vašeho e-shopu potřebujete osobní a firemní Google+ účet. Ty si snadno získáte přímo na Google. Osobní účet založíte na plus.google.com, firemní pak na google.com/business. Ideální variantou je, když se bude váš firemní účet jmenovat stejně jako e-shop.

Po registraci vstupte na Channel Switcher na YouTube a zde zvolte kanál vaší firmy. V našem případě se jmenuje Příkladná.

youtube_1

Odsouhlaste podmínky a následně se stáváte hrdým vlastníkem YouTube kanálu.

youtube_2

Přizpůsobení kanálu

Ukážeme několik jednoduchým úprav, díky kterým bude váš kanál vypadat profesionálně, a zároveň jej vaši zákazníci snadněji dohledají.

  1. Ikona. Nahrajte na svůj firemní Google+ účet ikonu ideálně v rozlišení alespoň 800 x 800 pixelů a ta se následně bude zobrazovat i na YouTube.
  2. Vzhled kanálu je v podstatě hlavní obrázek. YouTube doporučuje rozlišení 2560 x 1440 pixelů.
  3. Detaily a popis. Klikněte na symbol ozubeného kola vpravo a zapněte volbu „Upravit rozvržení kanálu“. Následně se zobrazí pokročilé možnosti úprav. Přidejte krátké informace o vašem obchodu, kontakty a případně další přizpůsobení.

Můžete se inspirovat například kanálem Brašnářství Roman Tlustý.

youtube_3_tlusty

Vytvářejte kvalitní obsah

Hlavním účelem YouTube kanálu je vytvářet takový obsah, který bude pro diváky atraktivní. Základní pravidla jsme již shrnuli v článku Tipy pro video marketing e-shopu pomocí YouTube, nyní se podívejme na konkrétní možnosti.

Návodná videa

Stále populárnější je obsah, který zákazníkům říká, jak něco udělat. Například jak vyměnit baterii u mobilního telefonu, cartridge v tiskárně, různé návody pro kutily nebo pro ženy se zaměřením na vaření či oblékání. V těchto videích vždy nezapomeňte představit svůj sortiment.

Videa s příběhem

Působivý příběh je tím nejcennějším marketingovým nástrojem, pokud se správně podá. Své o tom ví značka GoPro, jejíž slogan Be a Hero zná prakticky každý. Videa této značky na YouTube jsou tak oblíbená, že jim nedělá problém nasbírat za 14 dní 3,5 milionu zhlédnutí.

youtube_4_gopro

Zábava

Prakticky nevyčerpatelným zdrojem návštěvnosti jsou zábavná videa, která se stanou virální. Zvláště u originálních produktů se zábavná videa mohou stát hlavním kanálem, jak se lidé o vás dozvědí.

Snadnější vyhledání a zapamatování

Podstatnou částí YouTube marketingu je optimalizace pro vyhledávání. Pojďme se podívat, jak zvýšit vyhledatelnost a zapamatovatelnost vašeho videa, aby se stalo oblíbené a nezapadlo mezi miliony dalších.

Klíčová slova

Existuje nástroj Keyword Tool for YouTube, v němž si můžete snadno provést analýzu slov, která lidé zadávají do YouTube. Můžete experimentovat i se slovy od konkurence, abyste zjistili, které jsou pro vás ta nejlepší.

Zaujetí

YouTube ve výsledcích vyhledávání preferuje ta videa, která mají nejvíce zhlédnutí, komentářů a pozitivních hlasů. Povzbuďte proto své diváky k tomu, aby video komentovali či mu dali palec nahoru. Rovněž můžete uspořádat soutěž s otázkou, na kterou naleznou účastníci odpověď ve videu, popřípadě video propagovat na sociálních sítích a v e-mailingu.

Snadnou vyhledatelnost vašeho videa podpoříte několika kroky

  1.  Před uploadem pojmenujte soubor tak, aby název obsahoval klíčová slova
  2. Název videa po nahrání by měl být dostatečně vypovídající a rovněž obsahovat klíčová slova
  3. Popis videa by měl být co nejdelší, včetně případných odkazů na vaše stránky
  4. Naopak u tagů je lepší držet se zkrátka a zahrnout pouze ty nejvíce relevantní či hledané

YouTube ve vyhledávání preferuje spíše delší videa, nicméně pro uživatele je ideální délka kolem 3 minut.

Vložte vodoznak

Vodoznak vaše videa snadno odliší od ostatních kanálů. V YouTube jej můžete automaticky vložit do všech videí v nastavení. Stačí jit do Správce videí a následně v nabídce Kanál zvolit variantu Budování značky. Nahráním obrázku se poté bude vodoznak zobrazovat ve všech vašich videích.

Závěr

Budování značky na YouTube vyžaduje jistou dávku kreativity a nákladů. Jakmile se vám však podaří prorazit a dostat se do povědomí veřejnosti, dosah vaší značky se zásadně zvýší.

Článek byl vytvořen pro Shopsys.cz

Leave a Reply

Naše adresa

Napište nám