Proč jsou slevy červené aneb vliv barev na prodej

Kdo se domnívá, že v e-commerce prodává výhradně kvalita produktu, velmi brzy spláče nad výdělkem. O prodeji rozhoduje mnohem více věcí, vzhled stránek, logo či barvy, jakými se prezentujete. Jaké barvy jsou vhodné pro konkrétní typy produktů, cílové skupiny a jak je volit při vytváření e-shopu?

 

Červená sleva podpoří prodej

 

Barvy a jejich účinek na potenciální zákazníky se testuje již stovky let. Za tu dobu se mezi prodejci různých odvětví vyvinulo mnoho pravidel, jejichž dodržování pomáhá zvyšovat zisk. V tomto článku se zaměříme na to, jak jednotlivé barvy působí na příjemce, jaké pocity v nich vyvolávají a pro koho jsou vhodné. Primární je e-commerce, ale mnoho poznatků lze uplatnit i v retailu.

Psychologie působení

Barvy působí na třech úrovních. První je úroveň evoluční, vývojová. Během vývoje jsme se naučili mít barvy spojené s určitými emocemi, které se v e-commerce i retailu hojně uplatňují. Typickým příkladem je modrá barva. Modrou máme podvědomě spojenou s klidem a inhibicí. Je to barva nebe, na které se lidé po tisíciletí dívali, když se nebáli ohrožení. Proto v nás vyvolává odpočinek a nabádá nás k tomu déle na daném místě zůstat. Podobný účinek má i zelená barva.

Druhým typem působení je konsenzuální, dohodnuté. Navykli jsme si, že určité služby mají konkrétní barvu. Například zmíněná modrá je spojená s technologiemi, inteligencí, jistotou a pokrokem. Proto jsou stránky Shopsys.cz modré, podobně jako O2, RWE a dalších firem.

rwe

A konečně třetím typem je individuální působení, které se odvíjí od jednotlivce. Na to je v marketingu velmi obtížné cílit, proto se zpravidla cítí na skupiny, u nichž je předpoklad podobných preferencí. Například lidé s vysokými příjmy preferují jednoduché kombinace založené na odstínech černé a bílé. Proto jsou do tohoto stylu situované stránky oděvní firmy Blažek.

blazek

Zákazník a produkt

Při tvorbě webových stránek či designu retailového obchodu je prvotní otázkou „komu co nabízím“. Jak zásadní to je otázka, ukazuje následující obrázek vytvořený na základě výzkumu Colorcom.

colorcom

Zdroj: http://cdn.shopify.com/s/files/1/0070/7032/files/image1.png?6018

Barva hraje klíčovou roli při výběru konkrétního produktu. Přesněji 84,7 % respondentů uvádí, že primárním důvodem jejich výběru je barva. Více zásadní ukazatel je však jiný. Do 90 vteřin si člověk udělá názor na prostředí či produkt a tento názor je z 62-90 % tvořen právě barvou. Jinými slovy, pokud je barevné prostření Vašich stránek nesprávně zvolené, cílová skupina tím bude natolik ovlivněna, že brzy e-shop opustí.

Naši kolegové ze Shoptify vytvořili rozlišení typů zákazníků, barev a příležitostí, na které budou mít dané barvy nejvyšší účinek. Vyplynulo například, že červená barva nejvíce impulzivní, a proto se hodí všude tam, kde je potřeba rychlost. Speciální výprodejové akce trvají pouze omezenou dobu, ve fast foodu se chcete rychle najíst.

barvy

Zároveň se uplatňují individuální rozdíly. Zaměříme-li se na pohlaví, zjistíme, že muži i ženy preferují různé barvy. Víceméně platí, že modrá a zelená barva je u obou pohlaví nejoblíbenější, protože navozuje pocit klidu a relaxace. Naopak oranžová a meruňková jsou méně oblíbené. U mužů se navíc přidává mezi oblíbené černá, zatímco u žen fialová.

Tvorba e-shopu

Při designu e-shopu se standardně stanoví základní barva, kterou je vytvořeno logo. Následně se postupuje dle jednoho ze sedmi barevných schémat, které je možno doplnit o neutrální a čistou bílou, popřípadě černou, která upoutává pozornost. Barevná schémata mohou být tato:

  1. Monochromatické, tedy založené na různých tónech jedné barvy.
  2. Doplňkové (complementary), které jsou v barevném kole naproti sobě.
  3. Analogické (analogous), které jsou umístěny vede sebe.
  4. Triadické (triadic), jež tvoří na barevném kole rovnostranný trojúhelník.
  5. Částečně komplementární (split-complementary) využívající jednu základní barvu a dvě doplňkové z opačné strany spektra.
  6. Obdélníkové (rectangular) používající čtyři barvy uspořádané do dvou komplementárních párů.
  7. Čtvercové (square), v němž jsou barvy rovnoměrně rozložené.

Níže na obrázku naleznete ukázky daných schémat.

color_schemes

Jakou základní barvu vybrat

Společnost Marketo charakterizovala 9 základních barev a přiřadila ke každé z nich odvětví, ve kterém je či není vhodné ji použít. Základní charakteristiku uvádíme v češtině, další informace lze vyčíst z piktogramů jednotlivých odvětví (zleva energie, finance, letecké společnosti, jídlo, majitelé domů, technologie, zdraví, oblečení, automobily a zemědělství).

c1

Červená: Provokativní barva spojená s vášní a krví. Zvyšuje srdeční rytmus, dechovou frekvenci, aktivuje hypofýzu. Je agresivní, energická, upoutává pozornost. Hodí se pro jídlo, technologii, automobily, zemědělství.

c2

Nachová (fialová): Sofistikovaná a záhadná barva, která je spjatá s bohatstvím, elegancí a spiritualitou. Populární pro finance, technologii, zdraví. Specifikem barvy je, že je mnohem oblíbenější u žen, než u mužů. 

c3

Modrá: Modrá je pravděpodobně nejoblíbenější barva pro značku. Lidé jí mají spjatu s důvěrou, odpovědností, bezpečnosti, spolehlivostí. Uklidňuje, navozuje pocit pohody, moře, připomíná oblohu. Proto se hodí pro oblast energie, finance, letecké společnosti, technologie, zdravotnictví či zemědělství. Naopak tam, kde se lidé rozhodují emotivně, není vhodná.

c4

Zelená: Spojená především s klidem, zdravím, prestiží a svěžím pocitem. Nicméně existují rozdíly mezi jednotlivými odstíny, tmavší zelená je spíše s blahobytem, zatímco světlejší s klidem. Hodí se pro energie, finance, jídlo, domácnosti, technologie.

c5

Žlutá: Velmi teplá barva spjatá se sluncem a energií. Je symbolem naděje, optimismu, pozitivního naladění, motivace a kreativity. Dokáže upoutat pozornost. Nejvhodnější pro energie, jídlo, domácnosti.

c6

Oranžová: Barva kombinuje žlutou a červenou, od čehož se odvíjí její specifikace. Je to barva plná života, vitality, zábavy a bujarosti. Různé odstíny je možnost použít v oblasti technologií a zdravotnictví.

c7

Hnědá: Studená barva připomínající zemitost, jednoduchost, odolnost a přírodní původ. Její značnou nevýhodou však je, že většině liší připomíná špínu. Proto by se měla používat s opatrností. Nejlépe se uplatní v oděvnictví, automobilismu a zemědělství.

c8

Černá: V marketingu se používá pro zdůraznění prestiže. Nejlépe funguje v kombinaci s dražšími exkluzivní produkty, neboť zdůrazňuje hodnotu, sofistikovanost a nadčasovost. Funguje zvláště na muže, u kterých podněcuje impulzivnost. Hodí se pro oblečení, technologie, automobily.

c9

Bílá: Zdůrazňuje nevinnost, ušlechtilost a jemnost. Společnost z ní udělala barvu čistoty, proto jí používají doktoři či nevěsty. V e-commerce se hodí jako univerzální doplňková barva, marketingově účinkuje ve spojitost s oblečením a zdravotnictvím, zejména při zaměření na děti.

c10

Článek byl vytvořen pro Shopsys.cz

Leave a Reply

Naše adresa

Napište nám