Tipy pro video marketing e-shopu pomocí YouTube

Video marketing umožňuje oslovit větší skupinu zákazníků a představit jim vaše produkty, jejich funkce, či vyprávět příběh vaší společnosti. Abyste tohoto nástroje využili co nejefektivněji, připravil jsem pro vás několik rad.

YouTube logo

YouTube marketing je specifickým nástrojem, který při správném použití dokáže motivovat zákazníky k akci. Podle MultiVisionDigital je o 64 % vyšší pravděpodobnost, že si zákazník po shlédnutí videa pořídí daný produkt. Pakliže již máte odpovídající odezvu na sociálních médiích a publikujete občas na blogu, je pro vás vytváření video obsahu dalším krokem k podpoře prodejů či budování značky.

Z výzkumů vyplývá, že případná videa po dobu alespoň dvou minut sledují 3 návštěvníci z 5, kteří tak na stránkách stráví průměrně o 88 % více času. Obsah buduje v zákazníkovi důvěru a vztah k eshopu, upevňuje jeho rozhodnutí produkt pořídit.

1-videosalesfigures

Než se pustíte do samotného natáčení, měli byste si určit cíle, které má video splnit. Získat co nejvyšší počet shlédnutí, oblíbenosti či komentářů vás paradoxně může stát mnohem více, než jaký bude mít video přínos. Proto by vaším cílem mělo být spíše přiblížení vašich produktů či firmy zájemcům, než maximální počet shlédnutí. Účinek videí je dlouhodobý, těžit z něj budete přibližně 4 roky. Proto byste se při jejich tvorbě měli zaměřovat na produkty, u nichž předpokládáte delší prodejní cyklus.

K úspěchu vám pomůže dodržování následujících pěti rad.

1. Natáčejte krátká videa

Ať již mapujete historii firmy či natáčíte recenzi produktu, uživatelé dávají přednost videím o délce maximálně dvě minuty. Delší videa si zpravidla spustí, ale neshlédnou je celá, čímž poněkud klesá jejich účinek. YouTube navíc ve svém  vyhledávacím algoritmu upřednostňuje videa, která uživatelé shlédli až do konce, takže kratší videa se vyhledávání zobrazí výše.

2-yt-videos

Stručné, krátké a výstižné. Takové by mělo být ideální video, které má v rámci podpory prodeje nejvyšší účinek na příjemce. Zároveň by mělo uživateli něco říci o vás či produktu, který nabízíte. Netočte bezduchá videa s minutovým záběrem na obal výrobku, zákazníky nezaujmou.

2. Založte vlastní kanál

Plánujete vytvořit více než jedno video, je ideální za tímto účelem vytvořit na YouTube vlastní kanál se jménem společnosti či webových stránek. Nejenom, že působí důvěryhodněji oproti videím nahraným pod jménem uživatele, ale zároveň umožňuje efektivnější správu obsahu. Kromě toho můžete na stránku nahrát vlastní logo či banner.

3-SkiRadotin

V rámci kanálu můžete uživatelům usnadnit orientaci vytvořením playlistů a třídit je podle druhů (videa o firmě, produktech, návody apod.).

4-seznamy

3. Přidejte poznámky

YouTube umožňuje přidat do videí poznámky obsahující text či odkazy. Jejich rozumným využitím můžete obohatit obsah o zajímavé informace, humor apod. Tím nejužitečnějším je ale možnost vložit aktivní odkaz na Váš eshop či další video z kanálu.

5-s popiskem

Poznámku můžete přidat v nastavení videí na vašem kanálu. Přejděte na stránku s videi, u vybraného klikněte na šipku dolů vpravo od tlačítka Upravit a vyberte Poznámky. Nyní můžete vytvořit několik typů Poznámek a ty následně načasovat či přemístit dle Vašeho rozhodnutí.  Odkaz z Poznámky vytvoříte zaškrtnutím tlačítka Link v časování.

Pamatujte, že poznámky jsou výborný nástoj, se kterým se to ale nesmí přehánět. Jejich nadužívání je pro příjemce nepříjemné. U představení produktů doporučujeme maximálně několik boxů na okrajích s videem a tlačítko objednat s odkazem na stránku vašeho eshopu na konci.

Kompletní návod pro správu poznámek naleznete zde.

4. Šiřte videa do světa

Každý relevantní video příspěvek můžete propagovat pomocí sociálních sítí, blogu či newsletteru. Je to nejméně nákladná a současně efektivní cesta. Alternativou je propagace, ať již pomocí AdWords, bloggerů či jiných kanálů. AdWords propagace na YouTube funguje podobně jako ta klasická, zvolíte si typ zobrazení, cílovou skupinu a rozpočet.

6-reklama

Videa budou mít největší efekt, pokud je začnete vytvářet pravidelně, například jednou za měsíc či za 14 dní. Budou-li nabízet uživatelům zajímavý obsah, snadněji dosáhnete zajímavého počtu odběratelů. Každé video by mělo mít vystihující název, popis a klíčová slova. YouTube pracuje jako vyhledávač, takže optimalizovaná videa se zobrazují na vyšších příčkách.

5. Zjistěte, co funguje

YouTube nabízí mnoho údajů o výkonnosti Vašich videí. Můžete tak snadno porovnat, která videa Vaše diváky zaujala, a která naopak nepřinesla očekávaný efekt. Výsledky analýzy by měly ovlivnit tvorbu dalšího obsahu.

Článek byl vytvořen pro Shopsys.cz

Leave a Reply

Naše adresa

Napište nám